IMG_4609

Fitgurme hayatın farklı lezzetlerini tadarken sağlıklı ve fit kalmanın zorlu yolculuğunu anlatıyor. Hem gurme lezzetler tadayım, hem de sağlıkla yaşayayım demek oldukça iddialı, biliyorum! Ama imkansız da değil, en azından şimdilik, 40’lara kadar iyi idare ettim!

Hele de doğuştan sporcu olmayıp, etiyle-böreğiyle-baklavasıyla her türlü Türk yemeğine, üstüne çin-japon-fransız-italyan..ne olursa lezzetlisine meraklıysanız! Bol bol seyahat edip, gordugunuz degisik lezzetleri tatmayi seviyorsaniz, nasıl formda, daha da önemlisi sağlıklı kalacaksınız?

Üstelik bu devirde sürekli bir şeylerin hormonlu-zararlı-ilaçlı-gerçek olmayan-üzerinde oynanmış…gibi gibi zararlarını, sürekli üzerinize yağan bilgi bombardımanından okuyor-görüyorsanız? Çevrenizdeki kanser, Alzheimer vb hastalıklar sürekli artıyor ve sizi de tehdit ediyorsa? Gündem genelde tatsız, dünya da bolca haksız-adaletsiz bir sürece girmişse, ruh sağlığınızı nasıl koruyacaksınız?

Çocuklarınız varsa durum daha da karışıyor ve işin içine şeker-çikolata-abur-cuburlar;  ekranlar etrafında dönen pasif bir hayat tarzı da giriyor.  Onları bugün ve gelecekte sağlıklı olmaları için nasıl yetiştireceksiniz? Lezzetli, ilginç ve sağlıklı yemekleri sürekli nereden bulacaksınız?

IMG_5966

Benim Hikayem

İşte benim kafamdaki soruların bazıları bunlar ve bunları yıllardır soruyorum, araştırıyorum, deniyorum, olmuyor yeniden deniyorum! Ben BMI’ı (kütle beden indeksi yani kilo/boyunuzun karesi) 21-22 arasında değişen, her daim kilo vermek isteyip, güzel yemeklerin cazibesinden kurtulamadığından asla o kiloları veremeyen, verse de koruyamayan bir kadındım! Diyetler, diyetisyenler, beslenme kitapları, siteleri hakkında ne kadar meraklıysam, aynı oradan yemek-gezmek-içmek konusunda da meraklıyım! Bu iki merak bir arada olunca hayat iki uçta gidip geliyordu.

IMG_8889aIMG_5730

Son 5 yıldır İsviçre’de yaşıyorum

Eşimin işi dolayısı ile daha önce de 3 yıl Bakü’de yaşamıştık ve blog yazmaya orada Ceylan’dan ile başlamıştım.

Toplamda 16 yıllık bir iş hayatım, pazarlama konusunda uluslararası firmalarda kariyerim oldu. Tam buraya gelmeden önce günde ortalama 2-3 saatini arabada, köprü trafiğinde geçiren, bel ve boyun fıtığından muzdarip, doğadan epeyce uzakta yaşayan biriydim. O şartlarda bile sağlıklı beslenmek ve formda kalmak için çok çaba gösterirdim ama hayatın birinci önceliği olması zordu!

Son 5 yıldır,  bu yeni ülkede en çok doğayı ve sporu keşfediyorum!

IMG_9049 IMG_7228IMG_7238

Pilates, yoga, koşu-yürüyüş, hiking (yani dağ yürüyüş-tırmanışı), bisiklet, kayak, yüzme…ne bulursam yapıyordum! Bir de hala bel-boyun fıtığımla uğraştığımdan, fizyo terapi, shiatsu, akapunktur, osteopat,, gyrtonic gibi yöntemleri de denedim! En sonunda yoga ogretmeni oldum ve bu sayede konuyu epey derinlerden ogrenme ve uygulama firsatim oldu.

Yoga2 yogic cey aIMG_7488IMG_4306

 

Bu arada önemli bir vaktim de çocuklarla ve okulda geçti. Burada gittikleri bir International (Uluslararası) okulun, Okul Aile Birliğinde çalışarak,  eğitimleri ve sosyal-spor hayatları hakkında epeyce yakından tecrübe ve bilgi biriktirdim. Burada tanıştığım eğitimciler, anne-babalarla farklı sistemleri tartışıyor, bu konuda düzenlenen seminer ve sunumlara katıldim.  Onların da birer doğuştan Fitgurme olmaları için de (pek çoğunuz gibi) elimden geleni yapıyorum.

IMG_8627IMG_5282

 

Sonunda aradığım çareyi buldum!

Hem sağlıklı, hem fit hem de gurme bir yaşam sürmenin çözümünü buldum!

Sağlıklı Yaşam Koçu olmak için başladığım programla hayata, beslenmeye, spora ve yaşamın diğer önemli yanlarına bakış açım değişti!   Amerika’nın New York şehrindeki Institute of Integrative Nutrition’daki bu program sayesinde edindiğim Sağlıklı Yaşam Koçluğu bilgilerimi, artık danışanlarımla da paylaşmaktan da büyük bir keyif ve mutluluk duyuyorum.

Daha fazla bilgi almak ve ücretsiz Sağlıklı Yaşama Giriş ön görüşmesini almak için bana

ceylan@ceylanayik.com

dan ulaşabilirsiniz. Bu görüşmeyi yüz yüze ya da Skype üzerinden gerçekleştirebiliriz.

Bu blogda neler olabilir?

Fitgurme bir çeşit günlük aslında. İçinde bolca Fitgurme felsefesine uyan tarifler, yöntemler, kitaplar, siteler, yiyecekler, seyahatler, mekanlar, fotoğraflar, fikirler var. Ayrıca Sağlıklı Yaşam Koçluğu programında öğrendiklerimi sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.

Umarım bu blogdan da en başta keyif alırsınız ve de yan etki olarak az da olsa faydam olur !

Son 5 yıldır yurtdısında yaşadığım ve işimin önemli bir kısmı yabancilarla oldugu icin Ingilizce bloguma daha cok zaman ayırıyorum ve orada daha yeni ve farklı konularda yazıyorum. Eğer Ingilizce sorun degilse, mutlaka sizi oraya bekliyorum:)

Instagramdaki Fitgurme hesabından, Facebook’taki Türkçe Fitgurme ya da İngilizce Fitgourmet hesabından, Pinterest’ten ve Twitter’dan da de takip edebilirsiniz!

Hepinize hayattan keyif alırken fit ve sağlıklı da kalacağınız günler diliyorum.

IMG_5530IMG_7388